میکرونیدلینگ

در زمان حاضر اکثر افراد طالب داشتن صورتی زیبا و چهره ای بهبود یافته از هر عارضه ای هستند. میکرونیدلینگ روشی جدید و به روز در راستای درمان ضایعات پوستی و زیبایی ، به شمار می رود. انجام این روش نتایج درخشان و مطلوبی را از خود بر جای نهاده است و این امر موجب شده که بهترین متخصص هنگام درخواست افراد جهت جوانسازی و زیبایی پوست این متد را معرفی و اجرا کند. انجام فرایند جوانسازی به طور حیرت انگیزی باعث تحریک و بالارفتن درصد کلاژن پوست می شود و همانطور که اطلاع دارید پوستی شاداب و زیبا است که میزان کلاژن و حالت کشسانی آن بالا باشد. از همین رو در این مقاله به مزایا و معایب روش جوانسازی بیان شده می پردازیم.

 

میکرونیدلینگ- دکتر علیرضا منوچهری

میکرونیدلینگ

یکی از روش های رایج در زمینه جوانسازی پوست به حساب می آید. زیرا انجام این پروسه موجب سفتی و قوام آمدن پوست شده و همچنین باعث بهبود جای جوش و اسکارها و گاهی نیز در جهت روشن شدن تناژ پوست ، می توان از این روند استفاده کرد.

پروسه جوانسازی میکرونیدلینگ به چه صورت مورد استفاده قرار می گیرد؟

دستگاه میکرونیدلینگ از سوزن های بسیار ریز میکرونی تشکیل شده است. در هنگام ورود و خروج سوزن و در جهت حرکت دست متخصص بر روی پوست باعث ایجاد میکروکانال کوچکی بر روی پوست و همچنین تحریک کلاژن سازی پوست می شود. این روش تخصصی است ، باید حتما به وسیله متخصص انجام شود و در زمان انجام نوع تایپ پوست فرد حتما با دقت در نظر گرفته شود. زیرا با توجه به نوع پوست فرد نیاز به عمق کار متفاوتی دارد ، برخی افراد به کاری با عمق بیشتر بر روی پوست نیاز دارند برای رسیدن به خواسته مطلوب خود. اگر پوست را مناسب و درست انتخاب نکنند در راستای انجام میکرونیدلینگ ممکن است عارضه هایی را در پی داشته باشد مانند: افزایش تیرگی ، ایجاد لک و بدتر شدن وضعیت پوست.

کاربردهای میکرونیدلینگ:

درمان جای اسکار:

در این روش با افزایش ساخت کلاژن و الاستین با تحریک فیبرو بلاست ها در لایه درم به هموار شدن پوست کمک می کند.

افتادگی و شل شدن پوست:

با استفاده از روش در راستای افزایش حالت کشسانی پوست موجب جلوگیری از افتادگی پوست می شود.

رفع چین و چروک های سطحی پوست:

به موجب افزایش تولید کلاژن و بهبود در روند خون رسانی چین و چروک های پدیدار شده کاهش پیدا می کند. مزیت این روش در روند بهتر شدن چین و چروک ها در مقایسه با دیگر روش ها موثر بودن و ماندگاری بالا می توان اشاره کرد. به علت اینکه مواد خارجی وارد بدن نمی شود در نتیجه هیچگونه عارضه و حساسیتی را نیز به دنبال نخواهد داشت.

رفع استرچ مارک ها یا به عبارتی استریا حاملگی:

این ترک های پوستی در واقع نوعی پارگی پوست به حساب می آیند. که لایه های عمقی را در بر می گیرد و عمدتا هیچ روشی در راستای بهبود کامل تاثیر گذار نبوده است. لذا انجام پروسه میکرونیدلینگ با همسان سازی رنگدانه های پوست و ترک ها نوعی سمفونی رنگ را تشکیل می دهد.

رفع و بهبود لکه های مقاوم پوستی:

برخی از لکه ها به دلیل افزایش ترشح ملانین در پوست ماندگاری بیشتری دارد.علت ترشح بیش از حد ملانین متفاوت است اما می توان به مواردی از قبیل: آفتاب سوختگی ، آکنه ، بریدن و گزیده شدن توسط حشرات اشاره داشت.

میکرونیدلینگ-دکترعلیرضا منوچهری

مراقبت های قبل از انجام میکرونیدلینگ:

با استفاده از پاک کننده های مناسب نوع پوستتان ، پوست خود را تمیز کنید.
در صورت وجود هرگونه حساسیت دارویی و غذایی حتما به دکتر اطلاع دهید.
اگر قبلا در پوست خود مشکل یا عارضه ای داشته اید حتما پزشک را درجریان بگذارید. 2 تا 3 هفته قبل از انجام پروسه جوانساز لایه برداری صورت را انجام ندهید.

آیا میکرونیدلینگ درد دارد؟

از رایج ترین سوالاتی است که ذهن زیباجویان را به خود اختصاص داده است و باید ذکر کرد که با توجه به استفاده از کرم های بی حسی در ناحیه تحت درمان ، دردی حس نخواهد شد. لذا بعد از اتمام فرایند پوست همان ناحیه تحت درمان به رنگ صورتی تغییر رنگ می دهد. که این تغییر بعد از چند روز برطرف می شود.
شایان ذکر است که یکسری از عوامل موجود است که موجب می شود انجام این فرایند درد محسوسی را احساس کنند ، به شرح زیر است:

 • ضخامت لایه های تشکیل دهنده پوست
 • تراکم اعصاب محیطی در پوست صورت
 • میزان چربی زیر پوست

میکرونیدلینگ صورت

رایج ترین روش استفاده از این متد جوانساز ، میکرونیدلینگ صورت است؛ در واقع بیشترین کاربرد درمانی این فرایند بر روی پوست صورت های اسیب دیده می باشد. از لحاظ هزینه و عوارض پس از انجام این روش، بهترین انتخاب ممکن است در جهت بهبود مشکلات پوستی ولی به شرط آنکه مشکل شما مناسب باشد.

میکرونیدلینگ مو و ابرو

تاثیرات بسزای روش میکرونیدلینگ در جوانسازی پوست و تحریک کلاژن سازی را می توان در جهت درمان ریزش مو ابرو نیز استفاده کرد. این روش جوانساز برای رشد فولیکول های مو بسیار موثر است. بی شک تا به حال نشنیده اید که می توان از این روش برای بهبود ریزش موهای ابرو نیز استفاده کرد جای شگفتی است که میتوان در راستاسی جوانسازی و زیبایی پوست با استفاده این متد به ابرو ها نیز توجه کرد و عیوب ظاهری آن ها را نیز با همین روش بر طرف کرد ، این روش موجب افزایش خونرسانی به پوست نواحی ابرو که کم پشت شده و با رساندن مواد مغذی به نقاط مورد درمان کیفیت رشد مو را بیشتر می کند و باعث می شوند که ابرویی پر و زیبا داشته باشید.

درمان و بهبود منافذ باز پوست با استفاده از روش میکرونیدلینگ:

پوست صورت به علت ها یمتفاوتی همانند جوش های سر سیاه ، چرب بودن نوع پوست و از این قبیل موارد با منافذ باز روبه رو می شود. اما در عصر حاضر با پیشرفت علم و تکنولوژی با روی کار آمدن متد و روش های جدید و موثر می توان منافذ باز پوست را درمان کرد که می توان در این راستا به استفاده از روش میکرونیدلینگ می توان اشاره داشت. منافذ باز متعلق به نوع پوست خاصی نیست ، بلکه بر روی تمامی پوست ها موجود می باشد اما درصدی از افراد بر روی صورتشان منافذ باز بزرگ دارند که وجود این امر درصد رضایت مندی آن ها را از زیبایی به حداقل می رساند شایان ذکر است که روش جوانساز صورت طی یک دوره درمانی منافذ باز پوست را از بین می برد و در ترمیم مشکلات پوستی بسیار موثر است. در این روش با القای کلاژن یا به عبارتی با تحریک کلاژن سازی ، روند جوان سازی پوست را فعال می کند و باعث می شود منافذ باز پوست و جای زخم به مرور زمان از بین برود و استحکام پوست افزایش یابد.

روش میکرونیدلینگ برای چه افرادی مناسب نیست؟

 • در صورت داشتن هر کدام از موارد بیان شده به شرح زیر شما کاندید مناسب انجام این پروسه نخواهید بود:
 • در صورت ابتلا به اگزما و بیماری های پوستی
 • در صورت داشتن زخم های باز
 • در صورتی که به تازگی تحت درمان پرتو درمانی بوده اید
 • در صورت بارداری

مزایای روش جوانساز:

 • موجب تحریک کلاژن سازی می شود و کمک به روند جوانسازی پوست می کند. سبب بازسازی پوستو از بین بردن جای اسکار و جای جوش باقی مانده در پوست صورت
 • کمک به روشن تر شدن تناژ پوست می کند
 • قابل استفاده در نقاط حساس صورت مانند اطراف چشم ، بینی ، گردن وغیره.
 • به نسبت دیگر روش های جوانساز دارای رنج قیمت مناسب می باشد.

مراقبت های بعد از روش جوانساز به چه صورت است؟

به دلیل وارد شدن سوزن های موجود در دستگاه التهاب و کبودی بعد از اتمام روش میکرونیدلینگ امری طبیعی است و جای نگرانی وجود ندارد. اما می توانید برای تسریع در روند بهبود به سری نکات زیر دقت کنید:

 • مصرف میوه هایی با خاصیت ترمیم کنندگی را در رژیم غذاییتان قرار دهید
 • در روز های اولیه بعد از میکرونیدلینگ دست مالی پوست بهتر است قطع شود
 • بهتر است در روتین پوستی خود استفاده از کرم های ترمیم کننده را لحاظ کنید
 • 7 الی 10 روز پس از انجام روش مذکور از قرار گرفتن در معرض آفتاب خودداری کنید

عوارض روش میکرونیدلینگ:

روش جوانسازی پوست عمدتا غیر از تورم و التهاب جزئی بعد از عمل عوارض خاصی را در بر نخواهد داشت. مگر اینکه در انتخاب پزشک خود دقت نداشته باشید و به بهترین متخصص مراجعه نکرده باشید که این امر موجب ایجاد یکسری عارضه می گردد:
ایجاد لک های قهوه ای و تیره شدن پوست

تشدید جوش ها

ایجاد خراش هایی بر روی پوست که عمدتا موقتی است و از بین می روند.
با توجه به متن باید دقت بالایی را در انتخاب بهترین متخصص به خرج داد ، زیرا انتخاب فرد بی تجربه موجب هرگونه عارضه ای میگردد. بهترین متخصص همیشه شما را در برابر هرگونه عارضه مصون نگاه می دارد. تخصص و تجربه بالا در بر دارنده نتیجه نهایی بسیار مطلوب است که موجب خوشایند فرد از انجام پروسه جوانسازی می شود.

 

میکرونیدلینگ - دکتر منوچهری

پس از انجام روش جوانساز میکرونیدلینگ چه اتفاقی می افتد؟

بعد از اتمام فرایند میکرونیدلینگ پوست به ظاهری شاداب تر و سر حال تبدیل می شود. همانطور که می دانید این روش نیز همانند دیگر روش های زیبایی دارای دوره نقاهت می باشد. اتفاق هایی همانند قرمزی پوست ، حساس شدن پوست نسبت به لمس کردن، خونریزی بسیار مختصر در دوره نقاهت این روش پیش می آید . اما اینکه کدام یک از عوارض رخ می دهد عمدتا برای تمامی افراد یکسان نیست و در هر شخص متفاوت ظاهر می شوند این عوارض بسته به نوع تایپ پوستی هر شخص متفاوت است. خوب است بدانید که عوارض ذکر شده کاملا طبیعی است و بعد از گذشت چند روز به طور کامل برطرف می شوند.

فاصله بین جلسات و تعداد جلسات

عموما فاصله زمانی بین جلسات بین 4 الی 6 هفته است که این زمان برای فرصت دادن به پوست جهت ترمیم لحاظ می شود. به صلاحدید بهترین متخصص تقریبا تعداد جلسات جهت انجام جوانسازی پوست و تحریک کلاژن 3 جلسه می باشد و برای رفع جای اسکار بین 3 الی 6 جلسه است. فرایند کلاژن سازی بعد از حدود ده روز نتیجه و تغییرات به طور محسوس قابل مشاهده می باشد.

هزینه انجام میکرونیدلینگ:

خوب است بدانید که هزینه انجام این روش به نسبت دیگر روش های جوانسازی کم و مقرون به صرفه است ، همچنین از ماندگاری بیشتری نیز برخوردار است و عوارض جانبی بر جای مانده از انجام روش مذکور در کوتاه ترین زمان بر طرف خواهد شد. هزینه انجام این متد به نوع و میزان شدت آسیب بستگی دارد و همچنین بسته به تعداد جلسات که متخصص با توجه به شرایط هر فرد در نظر گرفته است. در واقع لیستی از موارد موثر بر هزینه نهایی این روند در زیر بیان می شود که شما باید تمامی این مورد ها را در نظر داشته باشید :

 • شدت آسیب
 • تعداد جلسات
 • حق الزحمه دکتر
 • آزمایشات
 • کلینیک

این مطلب رو برای دوستانتان به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اینستاگرام دکتر منوچهری

Call Now Buttonتماس تلفنی با مطب