مراقبت های بعد از کاشت مو

کاشت مو یکی از پروسه های زیبایی است که امروزه متقاضیان بسیاری را به سمت خود جذب نموده. کسانی که تحت این پروسه قرار می گیرند یا تصمیم دارند پیوند مو طبیعی را در بهترین مرکز زیبای و کاشت مو درتهران انجام دهند باید بدانند که بعد از عمل ، نکاتی هستند که تحت عنوان مراقبت های بعد از کاشت مو معرفی می شوند. در این مقاله از دکتر منوچهری بیشتر در این مورد توضیح داده ایم.

مراقبت های بعد از کاشت مو - دکتر منوچهری

رعایت مراقبت های بعد از کاشت مو از بسیاری جهات حائز اهمیت هستند :

اول آن که تاثیر مستقیمی بر نتیجه نهایی که بدست می آید ، دارند ؛ یعنی اگر درست از خود و محل کاشت مراقبت نکنید ، این احتمال وجود دارد که نتیجه خوبی به ارمغان نیاید.
دوم این که احتمال ریسک عوارض احتمالی بعد از کاشت طبیعی مو را کمتر می کنند. در حقیقت اگر مراقبت های بعد از کاشت مو را به درستی انجام ندهید ، بدین معناست که خود را در معرض عوارض قرار داده اید.

مراقبت های بعد از کاشت مو شامل موارد متعددی هستند ، از نحوه شستن موها بعد کاشت گرفته تا چگونگی کاهش ورم بعد از پیوند مو ؛ در ادامه این بحث قصد داریم به طور کامل این موضوع را بررسی کنیم تا کسانی که متقاضی هستند در این خصوص به آگاهی کامل برسند. اگر می خواهید نتیجه کاشت مو با تراکم بالا داشته باشید ، نکاتی که از جانب پزشک ارائه می شوند را جدی بگیرید.

نحوه شست و شوی موها پس از کاشت

یکی از مهم ترین مراقبت های بعد از کاشت مو ، چگونگی شستن موها پس از پروسه می باشد که تا حد زیادی هم در نتیجه اصلی و پایانی تاثیر گذار است. شستن موها یک امر عادی است که هر شخص موقع استحمام آن را انجام می دهد اما بعد از کاشت به خاطر حساس بودن فولیکول های پیوندی ، نحوه شست و شو کمی متفاوت تر خواهد بود. به طور کلی شستن موها بعد از کاشت طی سه مرحله که در ادامه توضیح داده ایم باید انجام بشود :

 1. بر روی پوست سر روغن مخصوص یا هر نوع مرطوب کننده مناسب دیگر اعمال می شود و بهتر است 15 تا 30 دقیقه روی پوست باقی بماند. این عمل به نرم شدن زخم ها و دلمه ها در نواحی اهدا کننده و پیوند مو کمک می کند. در نتیجه هنگام شست و شو اثر خون های خشک شده در پوست سر سریع تر و راحت تر برطرف می شوند و نیازی نیست فشاری به سر بیاید. پس از مدت زمان گفته شده ،پوست سر را با آب ولرم بشویید.
  ناحیه بانک مو نیز باید با شامپو مخصوص که خاصیت درمان و ترمیم دارد نیز باید شسته شود. بدین ترتیب ، مقداری از شامپو را کف دست هایتان گذاشته و با احتیاط و به آرامی بر روی محل اهدا کننده اعمال نمایید. به هیچ وجه برای گذاشتن شامپو بر روی آن ناحیه ، مالشی بر روی پوست ایجاد نکنید. برای شستن شامپو هم تنها کف دست تان بدون فشار ، بر روی موضع حرکت دهید.
 2. در ادامه این مرحله از مراقبت های بعد از کاشت مو ، پس از اینکه کامل موها را از مواد شوینده پاک نمودید ، باید به خشک کردن پوست سر و موها بپردازید. برای این امر از یک حوله تمیز استفاده کنید. بدون مالش و تنها با ضربه های خیلی آرام ، رطوبت را بگیرید.
 3. تمیز کردن موها باید به صورت روزانه به انجام برسد تا زمانی که تمامی زخم و خون های خشک شده ، از پوست جدا شوند. حدوداً پس از 7 الی 10 بعد از کاشت مو نباید اثری از این موارد باشد. با گذشت حدود دو هفته می توانید کم کم روند معمول شست و شوی موی سر را در پیش بگیرید.

نکاتی در راستای نحوه شستن موها بعد از کاشت :

 • با گذشت سه روز از کاشت طبیعی مو ، می توانید شست و شو را آغاز کنید.
 • به هیچ عنوان خودتان با دست ، پوسته ها ، دلمه و زخم ها را از پوست سر جدا نکنید.
 • از دوش حمام استفاده نکنید ؛ زیرا فشار جریان آب از طریق دوش تشدید پیدا می کند.
 • سعی کنید با استفاده از کاسه یا ظرف آب را به آرامی بر روی سر خود بریزید.

طریقه خوابیدن بعد از کاشت مو

حداقل تا یک هفته پس از پروسه باید حواستان باشد ناحیه گیرنده مو ، تا جایی که امکان دارد با جایی یا چیزی تماس پیدا نکند. از این رو به عنوان یکی از مراقبت های بعد از کاشت مو ، لازم است برای مدتی بر روی کمر بخوابید. همچنین قرارگیری سر در وضعیت بالاتری نسبت به تنه نیز به بهبودی سریع تر کمک می کند. برای این کار می توانید چند بالش را زیر سر خود بگذارید. این طریقه خوابیدن بعد از کاشت طبیعی مو در کاهش یافتن ورم ایجاد شده بسیار تاثیرگذار است.

ورم پس از کاشت موی طبیعی

نمود یافتن ورم پس از پروسه قابل انتظار است و پس از مدتی با انجام مراقب ها بعد از کاشت مو ، برطرف می گردد. هر چه تکنیک تهاجمی تر باشد و پروسه در نواحی بیشتری از پوست سر به انجام رسیده باشد ، ورم بیشتری هم نمود پیدا می کند. همچنین زمانی که کاشت در خط رویش مو نیز انجام می شود انتظار بروز به میزان بیشتری وجود دارد. ورم بعد از کاشت ممکن است نواحی پیشانی و چشم ها را درگیر کند و 2 تا 5 روز باقی بماند.

میتوان گفت ورم در روز چهارم به اوج خود می رسد. پس از این مدت ، رفته رفته این اثر جانبی طی 2 الی سه هفته برطرف می گردد. برای سرعت دادن به کاهش ورم ، موارد زیر را رعایت کنید :

 • از کمپرس یخ استفاده کنید. با قرار دادن کمپرس بر روی نواحی اطراف چشم ها می توان تا حدودی به کاهش ورم کمک کرد. اما دقت داشته باشید نباید بیش از حد از کمپرس یخ استفاده نمایید زیرا ممکن است از سازگاری پیوندها جلوگیری کند. بنابراین حواستان باشد برای مدت زیادی کمپرس را در یک نقطه قرار ندهید.
 • از فعالیت های سنگین و پر تحرک برای مدتی کناره گیری کنید. فرد می تواند امور معمولی را با گذشت 3 الی 4 روز بعد از پیوند طبیعی مو مجدداً از سر بگیرد. اما حرکات ورزشی پر فشار و کارهایی که بدن را تحت فشار قرار می دهند و باعث تعریق می شوند ، برای چند هفته باید متوقف شوند. زیرا هم ورم را افزایش می دهند هم این که عرق کرده بهبودی را کند می کند.
 • پیش تر که طریق خوابیدن را توضیح دادیم نیز اشاره کردیم که قرار دادن سر بالاتر از بدن در یک زاویه صحیح ، به کاهش ورم کمک می کند.
 • بدن خود را هیدارته نگه دارید. نوشیدن آب به میزان کافی باعث بهبودی سریع تر هر نوع اثر جانبی مثل ورم می شود. شایان ذکر است که باید نوشیدنی های سالم مثل آب میوه های طبیعی را مصرف کنید. برخی از میوه ها مثل آناناس خواصی دارند که می توانند از شدن ورم بکاهند. مشروبات الکلی را تا زمان بهبودی کامل مصرف نکنید زیرا منجر به دهیدارته شدن بدن می شود و روند ریکاوری و بهبودی را مختل می کند.
 • انجام مراقبت های بعد از کاشت مو ، برای رسیدن نتیجه خوب و مورد قبول الزامی است. باید تمامی دستورالعمل ها طبق گفته های پزشکان بهترین مرکز زیبای و کاشت مو درتهران به انجام برسند تا مشکلی نمود پیدا نکند و هر چه سریع تر به بهبودی کامل برسید.

درد بعد از کاشت

امکان دارد چند روز پس از اتمام پروسه احساس درد خفیف داشته باشید ؛ برخی افراد گزارش داده اند که در این مدت برای خوابیدن مشکل داشته اند. طبیعی است که بعد از عمل در ناحیه اهدا کننده بیشتر درد داشته باشید تا ناحیه دریافت کننده. این درد را می توان با قرص های مسکن غیر تجویزی کاهش داد.

خارش بعد از بازیابی مو

احساس خارش بعد از پروسیجر کاملا طبیعی می باشد. ممکن است هفت تا چهارده روز بعد از کاشت مو ، خارش در کل پوست سر رخ دهد. در بیشتر موارد این عارضه نشان از این دارد که بافت ها در حال ریکاوری هستند. در مواردی که احساس خارش شدید باشد ، آنتی هیستامین کمک بزرگی می کند.

اگر ریش به عنوان ناحیه اهدا کننده انتخاب شده بود

در صورتی که مو از این ناحیه پیوند خورده بود ، به منظور مراقبت های بعد از کاشت مو باید این موارد را رعایت کنید :

اصلاح : منطقه دریافت کننده را می توان بعد از یک ماه تراشید و اصلاح کرد ، اما جایی که از آن مو دریافت شده می تواند یک هفته بعد از پروسیجر شیو شود. البته تا زمانی که زخم ها خوب شده باشند.

ریختن و رشد دوباره موی کاشته شده

معمولا این ریزش بین هفته سوم تا چهارم اتفاق می افتد. بعد از سه تا پنج ماه گرافت های از دست رفته به آرامی شروع به رشد دوباره می کنند. در پایان ماه پنجم ، نرخ رشد دوباره باید حدود سی درصد باشد و در ماه هفتم باید به شصت درصد برسد. نتیجه نهایی باید پس از یک سال ارزیابی شود.

پوشیدن کلاه بعد از کاشت

در این قسمت از مقاله مراقبت های بعد از کاشت مو ، در این مورد توضیح داده ایم. بعد از پایان کار ، یک کلاه مخصوص در اختیار شما قرار می گیرد تا در مسیر خانه آن را بپوشید. این کلاه از سر شما در برابر خاک ، آفتاب و دیگر عوامل محیطی محافظت می کند. توصیه اکید می شود این کلاه را تا پنج روز بعد از عمل به سر داشته باشید ، پس از آن هر کلاهی که دوست داشتید بپوشید. البته در نظر داشته باشید که کلاه انتخابی شما زیاد تنگ نباشد ؛ وگرنه موهای تازه کاشته شده کشیده می شوند. تا دو هفته یا تا زمانی که زخم ها خوب شده باشند ، باید کلاه بپوشید.

فعالیت فیزیکی

درست بعد از پایان کار ، می توانید یک پیاده روی کوتاه داشته باشید و یا ورزش های سبک انجام دهید ، اما کاری نکنید که زیاد عرق کنید. به منظور رعایت مراقبت های بعد از کاشت مو ، می توانید ده روز بعد از جراحی فعالیت های روتین خود را آغاز کنید. پیشنهاد می شود بلافاصله بعد از ورزش دوش بگیرید تا ریسک عفونت را کاهش دهید.

قرار گرفتن در برابر خورشید

به توصیه پزشکان بهترین مرکز زیبای و کاشت مو درتهران مهم است که تا دو هفته بعد از پیوند مو از نور آفتاب دوری کنید. در کل توصیه می شود تا شش ماه از کلاه بهره بگیرید.

این مطلب رو برای دوستانتان به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اینستاگرام دکتر منوچهری

Call Now Buttonتماس تلفنی با مطب