مراقبت های بعد از جراحی پلک

راجع به مراقبت های بعد از جراحی پلک و اهمیت آن ها چه می دانید ؟ با ادامه این مقاله همراه ما باشید تا در مورد این موضوع آگاهی پیدا کنید. به مرور زمان وقتی سن مان افزایش پیدا می کند ، شاهد این هستیم که نقاط مختلفی از پوست و صورت به وضوح تحت تاثیر این روند قرار گرفته و به اصطلاح درگیر نشانه های پیری می شوند. در این راستا امکان دارد پلک ها دچار افتادگی شده و ظاهری خسته را برای چهره ایجاد کنند. بلفاروپلاستی یا جراحی پلک پروسه ای زیبایی است که طی آن چنین موارد ناخوشایندی برطرف گردیده و به جوان تر شدن صورت کمک می کند. در ادامه مقاله دکتر علیرضا منوچهری بهترین جراح پلک تهران با تمامی اقدامات ضروری لازم بعد از جراحی آشنا می شویم.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک - دکتر منوچهری

 

بخشی از نتیجه ای که از عمل زیبایی پلک بدست می آید ، به بهترین جراح پلک تهران و بخش دیگر آن به نحوه مراقبت کردن فرد از خود و موضع جراحی شده ، وابسته است. نکات مراقبتی به طور کامل از سوی پزشک به شما منتقل شده و موظف هستید تمامی موارد را کامل و دقیق انجام دهید. چنانچه فرد در انجام مراقبت های بعد از جراحی پلک سهل انگاری کرده و تصور کند این مسئله جدیت ندارد ، احتمال وقوع عوارض احتمالی برای ایشان بالاتر می رود و در نهایت هم آن نتیجه مطلوبی که مد نظر او بوده ، رخ نمی دهد. پس از پایان یافتن عمل ، فرد وارد دوره نقاهت یا همان ریکاوری بلفاروپلاستی می شود. این دوره همان زمانی است که باید مراقبت های بعد از عمل زیبایی پلک انجام پذیرند.

چگونگی شست و شو چشم ها بعد از جراحی پلک

برای پاکسازی پلک در مراقبت های بعد از جراحی پلک ، لازم است از سرم فیزیولوژیک مرتبا حدود یک الی دو هفته استفاده شود. شما برای پاکسازی پلک نیاز به گاز استریل و سرم نرمال سالین و یا محلول آب و نمک دارید. برای آغاز شست و شو پلک ، ابتدا دست های خود را به خوبی با صابون بشویید، از حالت خوابیده به صورت نیمه نشسته قرار بگیرید و دقت داشته باشید بعد از برداشت بانداژ چشم ، بلافاصله باید چشم ها را شست و شو دهید. گاز استریل را به محلول و یا سرم آغشته کرده و به آرامی بر روی پلک ها بزنید. تمامی چشم حتی مژه ها را به خوبی تمیز کنید.

نکته: توجه داشته باشید در هنگام پاکسازی محلول وارد چشم های بیمار نشود.

رفع ورم و کبودی دور چشم بعد از عمل پلک

از جمله اثرات جانبی که پس از جراحی پلک نمود پیدا کرده و اطراف چشم پدیدار می شوند ، ورم و کبودی است. البته وقوع این مسئله چندان غیرطبیعی و دور از انتظار نیست. کبودی و ورم ایجاد شده ماندگاری موقتی داشته و هر چه دوره نقاهت به پایان خود نزدیک می شود ، از شدت آن ها کاسته شده و بهبود پیدا می کند. برای تسریع در این روند ، جراح در دستورالعمل ارائه شده در خصوص مراقبت های بعد از جراحی پلک ، راهکارهایی را به بیمار آموزش می دهد که در ادامه به توضیح آن ها پرداخته ایم.

بکارگیری کمپرس سرد: استفاده کردن از کمپرس سرد در 24 الی 48 ساعت ابتدایی ، به شدت از سوی پزشک پیشنهاد می شود ؛ زیرا در کاهش ورم بعد از عمل اثر زیادی دارد. دقت داشته باشید که از کمپرس سرد به درستی استفاده کنید ؛ چرا که این مراقبت در صورتی که درست انجام نشود ، می تواند به ناحیه هدف آسیب برساند. به توصیه بهترین دکتر بلفاروپلاستی تهران ، در فواصل زمانی 10 الی 15 دقیقه ای ، کمپرس را به همین اندازه زمانی ، در موضع متورم و کبود قرار دهید.

قرار دادن سر در موضع بالاتر نسبت به بدن : زمانی که سر بالاتر از تنه قرار می گیرد ، از فشار مایعات در نواحی حساس چشم ، کاسته می شود. به همین منظور توصیه می گردد در روزهای اولیه به حالت نیمه نشسته بخوابید. در این شرایط می توانید از صندلی های مخصوص که پشتی آن ها قابلیت جا به جا شدن دارد استفاده کنید یا بر روی تخت دراز بکشید و چند بالش را زیر سر و پشت کمرتان قرار دهید.

استفاده از عینک دودی: یکی دیگر از مراقبت های بعد از جراحی پلک که به رفع ورم و کبودی دور چشم بعد از عمل پلک کمک می کند ، استفاده از عینک دودی است. این عینک ها از آسیب های اشعه های آفتاب جلوگیری کرده و بدین ترتیب تاخیری در روند بهبودی کبودی و ورم ایجاد نمی شود.

نوشیدن آب به مقدار زیاد : آشامیدن آب و مایعات سالم مثل آبمیوه های تازه در طول روز ، باعث می شود بدن هر چه سریع تر ورم و کبودی را از بین ببرد.

حواستان به خوراکی هایی که مصرف می کنید ، باشد : برخی از مواد غذایی و ادویه ها مثل نمک ، باعث تشدید شدن ورم و کبودی دور چشم می شوند. بنابراین تا زمان بهبودی کامل ، سعی کنید چنین موادی را مصرف نکنید.

 

مراقبت های بعد از جراحی پلک + دکتر منوچهری

 

چه اقداماتی سبب افزایش ورم و کبودی دور چشم ها بعد از عمل پلک می شوند؟

در ادامه مطلب مراقبت های بعد از جراحی پلک ، می خواهیم به مواردی بپردازیم که باید در دوره ریکاوری از انجام آن ها امتناع شود. در غیر این صورت تشدید اثراتی همچون ورم و کبودی را به همراه خواهند داشت و حاصل شدن بهبودی را به تعویق می اندازند:

کشیدن سیگار و دخانیات : هر کسی که می خواهد بلفاروپلاستی انجام دهد بایستی چندین هفته قبل و بعد از عمل ، سیگار کشیدن را کنار بگذرد. به این سبب که چنین مواد مخدری از ترمیم زخم های جراحی جلوگیری کرده و دوره ریکاوری را به سمت بروز عوارض سوق می دهد. در زمان ریکاوری بایستی از هر گونه ماده مخدری که حاوی نیکوتین است اجتناب شود ؛ در غیر این صورت ماندگاری کبودی بیشتر از حد معمول خواهد بود.

استعمال مواد آرایشی بر پوست : استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی ، بلافاصله بعد از جراحی پلک ، ممکن است نمود یافتن عفونت را تحریک کند و در روند بهبودی اختلال ایجاد نماید. از این بابت تا زمانی که محل برش ها کاملا بهبود نیافته اند ، از مواد آرایشی نباید استفاده شود.

فعالیت های فیزیکی سنگین : از دیگر موارد مربوط به مراقبت های بعد از جراحی پلک ، باید به عدم پرداختن به فعالیت های فیزیکی و تمرینات ورزشی سنگین اشاره کرد. چنین فعالیت هایی دست کم باید 6 هفته کنار گذاشته شوند.

لنزهای چشمی : اگر از کسانی هستید که به طور مرتب از لنزهای چشمی استفاده می کنید ، بعد از جراحی زیبایی پلک ، برای مدتی از این کار منع خواهید شد. چرا که در چند هفته ابتدایی پس از بلفاروپلاستی چشم ها در وضعیت حساسی قرار می گیرند و گذاشتن لنز بیشتر باعث اذیت شما می شوند.

داروهای رقیق کننده خون : هر گونه دارویی که حاوی ترکیبات رقیق کننده خون هستند ، برای مدتی پس از عمل نباید مصرف شوند ؛ چون که وضعیت کبودی دور چشم را وخیم تر می کنند.

از جمله نمونه کار های فوق العاده جراحی پلک دگتر علیرضا منوچهری.

قطره چشم و مراقبت های بعد از جراحی پلک

استفاده از قطره های مخصوص و توصیه شده توسط پزشک ، به مدت یک هفته بعد از عمل زیبایی پلک ، به منظور رفع خشکی و تاری دید در بیماران ضروری می باشد. در ابتدا توجه داشته باشید که نوک قطره با چشم بیمار برخورد نداشته باشد. حال افرادی که پلک بالای خود را عمل کرده اند، به آرامی پلک پایینی را به سمت پایین کشیده، و به بالا نگاه کنند سپس قطره را داخل چشم هایشان بریزید.

بیمارانی که پلک پایینی خود را جراحی کرده اند، به آرامی پلک بالا را به سمت بالا کشیده و سپس قطره را به داخل چشم هایشان بریزید.

ماساژ پلک بعد از بلفاروپلاستی

در روزهای اولیه که محل زخم ها هنوز حساس هستند باید تا حد امکان در مراقبت های بعد از جراحی پلک ، از لمس و مالش آن ناحیه خودداری نمایید ؛ اما رفته رفته وقتی زخم یک بهبودی نسبی پیدا کرد ، می توانید ماساژ آرام را شروع کنید ؛ این کار کمک می کند که خون کمی بهتر در محل جریان پیدا کند و ادامه روند بهبودی سرعت بیشتری به خود بگیرد. مراقب باشید به هنگام ماساژ فشار زیادی را وارد نکنید که به جای بهبودی ، باعث باز شدن بخیه ها و خونریزی شوید.

تاثیرات مواد غذایی بعد از جراحی بلفاروپلاستی

بسیار توصیه می شود که ، در روز های ابتدایی ، از مواد غذایی مانند سوپ و مایعات فراوان استفاده کنید. به مرور و گذشت مدتی لقمه های کوچک را در برنامه قضایی خود بگنجانید. استفاده از سبزیجات، شیر، پنیر، میوه های نرم، گوشت های چرخ شده بسیار توصیه شده و سعی کنید از مصرف نمک و ادویه تا بهبودی کامل بپرهیزید.

اهمیت مراقبت های بعد از جراحی پلک

در طول مقاله ، مراقبت های پس از عمل زیبایی پلک را توضیح دادیم. این موارد از آن جهت حائز اهمیت هستند که موجب می شوند هر گونه اثر جانبی بعد از عمل در کمترین زمان برطرف گردد ، محل برش های جراحی به سرعت بهبود پیدا کنند و ریسک عوارض نامطلوب چون عفونت به حداقل رسد. بنابراین ، زمانی که شما مراقبت های گفته شده از سوی بهترین جراح پلک تهران را به درستی انجام می دهید از این مزایا بهره مند شده و در نهایت ، نتیجه پایانی که حاصل می شود مورد رضایت شما خواهد بود.

پس از جراحی پلک ، می توان صورت را شستشو داد؟

نحوه استحمام بعد از این عمل ، از بیشترین سوالاتی می باشد که در مورد مراقبت های بعد از جراحی پلک پرسیده می شود. در ادامه برخی از توصیه های مربوط به این موضوع را برای شما گرد آوری کرده ایم :

  • یک تا دو روز بعد : می توانید در این مدت حمام کنید ، ولی باید اطمینان حاصل کنید که چشم ها خشک بمانند. اگر دوش می گیرید ، حتما سر دوش را جدا کرده و تنها آب را روی بدن خود بگیرید. بهتر است موهای خود را درون سینک بشویید ، ترجیحا با کمک یک شخص دیگر. اگر قطره های کوچک آب به چشم برخورد کند مشکلی پیش نخواهد آمد ، مشکل زمانی رخ می دهد که زخم ها مدت زمان بیشتری در معرض رطوبت قرار گیرند.
  • سه تا هفت روز بعد : در این زمان می توان چشم ها را به آرامی با آب و صابون شست. زمان خشک کردن ، حوله را با ضربه های آرام به صورت بزنید و آن را روی پوست نکشید. یکی از نکات حائز اهمیت مراقبت های بعد از جراحی پلک ، این است که زمان پوسته پوسته شدن زخم ها ، آن را جدا نکنید و اجازه دهید به صورت طبیعی بیافتند. این بخشی طبیعی از روند درمان می باشد.
  • روز هفتم : معمولا یک هفته بعد از عمل بخیه ها کشیده می شوند. شستشوی عادی بعد از این مدت می تواند ادامه پیدا کند.
  • چهارده روز بعد : در این زمان می توانید دوباره از مواد آرایشی استفاده کنید ، البته تا زمانی که زخم ها به طور کامل خوب شده باشند.

نیازی به مرخصی گرفتن هست؟

با اینکه این پروسیجر سنگین نیست ، باز هم بیماران باید مرخصی بگیرند. معمولا افرادی که تحت جراحی پلک بالا قرار گرفته اند می توانند هفت تا ده روز بعد به کار خود بازگردند. این زمان برای پلک پایین کمی بیشتر می باشد و مدت آن به ده تا چهارده روز افزایش می یابد.

این مطلب رو برای دوستانتان به اشتراک بگذارید!

مطالب مرتبط

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اینستاگرام دکتر منوچهری

Call Now Buttonتماس تلفنی با مطب